View Mode

Genus

Asterropterix
Rüppell 1830

Genus   Asterropterix
AuthorWI   Rüppell [W. P. E. S.]
AuthorNI   Rüppell
Qualification   ---
Year   1830
Status   Spelling
Gender   feminine
Class   Osteichthyes
Order   Gobiiformes
Family   Gobiidae
Subfamily   ---
Tribe   ---
Original Genus   Asterropteryx
Original Family   Gobiidae
Original Sub Family   ---
Original Year   1830
Gender   feminine

Type Species   Asterropterix semipunctatus
Type Species AuthorWI   ---
Type Species Qualification   ---
Type Designation   Type by monotypy
Current Genus   Asterropteryx
Current Year   1830
Current Family   Gobiidae
Current Summary   Synonym [Spelling] of Asterropteryx  Rüppell 1830. Gobiidae: Gobiinae.

Name History   • Valid as Asterropteryx  Rüppell 1830 -- (Lindberg & Krasyukova 1975:340 [ref. 7348], Hayashi in Masuda et al. 1984:241 [ref. 6441], Hoese 1986:779 [ref. 5670], Birdsong et al. 1988:192 [ref. 7303], Allen & Munday 1995:99 [ref. 21938], Larson & Hoese 2001:28 [ref. 25837], Larson & Murdy 2001:3584 [ref. 26293], Shibukawa & Suzuki 2002:274 [ref. 26337], Larson & Wright 2003:127 [ref. 27481], Greenfield & Randall 2004:506 [ref. 28175] as Asterropterix, Hoese & Larson 2006:1625 [ref. 29097], Shibukawa & Suzuki 2007:109 [ref. 29069], Dimara et al. 2010:621 [ref. 31108], Thacker 2011:130 [ref. 31731]).
Designed & Developed by Rebin Infotech